PIVO V PŘÍSTAVU, ANEB VÍKEND V KODANI

Posted on

Při naší víkendové návštěvě jednoho z nejkrásnějších hlavních měst Evropy jsme zjistili tři věci.

  1. Dánové nemají vkus. Ani disciplínu. Ani onemocnění ze stresu zřejmě.
  2. Dánové musí vydělávat neskutečné peníze. Nebo jsme my chudí…
  3. Malá mořská víla je nejpřeceňovanější turistická atrakce v dějinách. Fuj.

Taky jsme zjistili, že pivo chutná nejlíp z kelímku, na sluníčku, v přístavu, s výhledem na milionářské plachetnice a rybářské bárky. Ale to už jsme tušili.

Víme už i to, že bydlet skoro hodinu od centra je levné – relativně – a kupodivu vůbec ne složité.

Hromadnou dopravu mají v Kodani zmáknutou na jedničku, jakmile jsme si tedy na letišti ihned po příletu koupili v automatu třídenní turistickou jízdenku, nemuseli jsme vůbec nic řešit. Autobusy (až do 4. pásma), metro i vlaky, na všechno nám jizdenka platila. Navíc, v Kodani jezdí MHD všude a pořád, takže se dostanete pohodlně úplně kamkoli. A bonus nakonec. Místní metro má prosklené oba konce a všechny tunely skvěle osvětlené, což znamená jediné. Usaďte se na konci soupravy a užijte si podívanou jako ze sci-fi filmu. Nás to bavilo moc!

A abychom vám výlet do Kodaně trošku usnadnili, dali jsme dohromady seznam míst, která nás nadchla, pobavila a zaujala, abyste si i vy mohli naplánovat malé kodaňské flákání.

PŘÍSTAV

Mohli bychom tam strávit měsíce a nejspíš by nás to neomrzelo. Od nejmenších člunů přes vojenské škunery až po královskou jachtu, nikde jinde se tak dobře nedá snít o dobývání sedmi moří jako tady.

Lehnout si na chvíli na lehátko mezi budovy divadla a opery,

pozorovat moře a tu a tam se schovat do stínu jednoho ze starých přístavníh skladišť, dnes přestavěných na hotely. Víc jsme si přát ani nemohli.

Ba dokonce se nám tam tak hezky vegetilo, že ani to pivo za 180 Kč jsme si neodpustili.

ZÁBAVNÍ PARK TIVOLI

My víme, je to pro děti.

Ale to Terku vůbec nezajímá a Honza to o ní naštěstí ví. Jako narozeninový dárek perfektní, jako náplň velké části dne úplně ideální.

Druhý nejstarší zábavní park na světě byl založen z prostého důvodu. Obyčejní lidé se zdáli panovníkům unavení a smutní, a tak dostali od města park.

S kolotoči, jezerem, nádhernými zahradami, fontánami, divadlem a nabitým kulturním programem.

Každý si přece potřebuje občas vyhodit z kopejtka! Milovníci adrenalinu si přijdou na své úplně stejně, jako fanoušci přírody, botaniky a zkrátka hezkého prostředí.

V Tivoli navíc moc dobře vědí, že ne každého zajímají 80 metrů vysoké řetízkáče a žaludek zkoušející horské dráhy.

Nabízí proto samostatnou vstupenku do parku bez vstupů na atrakce. My jsme si den tady nesmírně užili.

Poslechli jsme si pochodovou kapelu, dali si tradiční dánské pečivo,

projeli se na lodičkách,

spřátelili se s jedním z místních racků a zašli i na pár kolotočů (spíš Terka).

 

Prostě pohoda!

KRÁLOVSKÁ GARDA

Shodou okolností jsme sem dorazili v den princových narozenin a musíme uznat, že zatímco nad narozením našeho “vůdce” nikdo ani nevzdechne, tady se slaví ve velkém.

Kolem paláce se rojily nejen zástupy turistů, ale přecpáno tady bylo i všemi vojáky a policejními dozory.

Docela nás překvapilo, jak mladí vojáčci jsou – někteří vypadali na chabých 15. Pochodovali, jukali na sebe a potutelně se usmívali.

Asi byli rádi, že můžou být živou součástí přehlídek.

ZÁKLADNÍ PILÍŘE DÁNSKA

Jak jsme se dozvěděli později od moudré paní při projížďce na lodi, dánskou kulturu nejlépe vykreslují její čtyři kodaňské symboly, tzv. čtyři pilíře dánského národa.

Prvním pilířem je kostel Frederik’s Church v blízkosti královského paláce. Jeho majestátní kopule je nepřehlédnutelná a jakožto hlavní církevní objekt symbolizuje náboženství a víru, jenž je pro Dány velmi důležitá.

Stoupnete-li si zády ke vchodu kostela, koukáte přímo na Amalienborg. Domov královny, jejího muže, královských dětí i veškerého služebnictva. Nenápadné, nicméně nemalé šedivé budovy krásně znázorňují dánský smysl pro jednoduchost a eleganci. Královna je pochopitelně druhým pilířem celé dánské společnosti.

Když projdete s kostelem v zádech přes nádvoří Amalienborgu, ocitnete se v nádherné zahradě s kašnami, vodopády, vzrostlými stromy, pestrobarevnými květinami, ovocem a okrasnými keříky. Ta se vine až k přístavní promenádě, není tedy divu, že společně s temně modrou hladinou tvoří zahrada třetí pilíř Dánska – přírodní krásy.

Stojíme na okraji promenády, v jedné linii za námi jsou srovnány kostel, palác a zahrady. I na mapě tvoří krásnou přímku. A konečně, hned naproti přes záliv, stále v jedné rovině všech pilířů, se tyčí ten poslední, čtvrtý. Opera. Honosná budova není krásná jen navenek. Pod zemí skrývá mnoho pater, půdorysem snad dokonce připomíná srdce. To aby prý lidé nezapomínali, jak mají umění vnímat – především srdcem. Národní opera představuje veškerou kulturu, od hudby přes malování až po architekturu.

 

A tak tam stojí pěkně v řadě, čtyři dánské pilíře. A když už nic jiného, všechny čtyři body jsou skvělým návodem, odkud začít objevovat krásy Kodaně.

CHRISTIANIA

Kdysi dávno se pár hipíků v Kodani rozhodlo, že konvencemi svazovaná společnost jim vůbec nesedí, spojili se a založili vlastní stát. Město Kodaň milostivě zlegalizovalo tento počin pod označením “sociální experiment” a všechno bylo fajn, až do chvíle, kdy se to v Christianii začalo až příliš hemžit drogovými dealery.

Dneska je to největší hipsterské centrum Kodaně, plné moderního umění, alternativních podniků a košilatých týpků s pěstěným vousem – Honza skvěle zapadal, haha.

Na kanálech tady plují vory s gauči a konferenčními stolky, bujaré veselí všeho druhu nikdy neustává a pokud chcete někde strávit příjemný uvolněný večer, jste tady správně.

HVIIDS VINSTUE

Pivo je v Dánsku sice odporně drahé, nicméně moc dobré. A protože si na výletech rádi najdeme tu svou hospodu, kam se pak pravidelně zašíváme dost často na to, aby si nás obsluha pamatovala, našli jsme si útočiště i tady.

Kožená křesílka, tmavé dřevěné obložení, dobové fotografie, portréty námořníků a štamgastů, převládající barvy tmavě hnědá a tmavě zelená. Zní to irsky, my víme. Ale je to čistě dánská hospoda s úžasnou atmosférou, skvělým pivem a sympatickou obsluhou.

Jestli se chcete schovat před deštěm, dát si jedno (na víc asi obyčejný baťůžkář nemá rozpočet), napsat pohledy domů nebo zkrátka jen na chvíli vypnout v útulném podniku, bude se vám tady líbit. 🙂

MALÁ MOŘSKÁ VÍLA

Jednohlasně jsme zvolili malou – fakt hodně malou – mořskou vílu za nejpřeceňovanější turistickou atrakci na světě.

Přes mraky turistů ji není moc vidět, a když už ji vidíte, jste tak zklamaní, že pro slzy beztak nic nevidíte.

Dobře, nebrečeli jsme, ale zklamaní jsme byli neuvěřitelně.

RUNDETAAR

Při svých cestách jsme vylezli už na kdejakou věž. Vlastně se snažíme zdolat každou, kterou potkáme. Rundetaar, nebo taky The Round Tower, je přece jen ale trošku jiná. Není sice nejvyšší, nejstarší ani nejznámější, zato je nejoriginálnější. No řekněte sami. Kdykoli se chceme pokochat výhledem, musíme nejprve zdolat milion schodů. Ne tak v Kodani. Král Kristián IV. byl totiž natolik fascinován objevy Tycha de Brahe, že se rozhodl mít na vrcholku věže vlastní malou observatoř.

Jenomže byl líný jako veš, a tak si nechal až nahoru na věž postavit cestu pro kočár tažený koňmi. Paráda. Připadali jsme si sice jako když jdete v Beskydech po asfaltce na kopec a musíme uznat, že tyhle elegantně oblé chodby mají něco do sebe a jsou neuvěřitelně fotogenické, což ocenila minimálně polovina naší dvoučlenné výpravy. Juch!

SEAFARERS MONUMENT

Nebo chcete-li Søfartsmonumentet, najdete jen kousek od Malé mořské víly u přístavu Langelinie. Jen je asi stokrát hezčí a úplně bez turistického zájmu, takže ho nejen nepřehlédnete, ale můžete si u něj i pohodlně odpočinout od bláznivých davů. Søfartsmonumentet je námořní památník, postavený v roce 1928 k uctění 648 námořníků, kteří zahynuli na obchodních lodích během první světové války.

Z vrcholku sousoší na nás kouká “paní Paměť”, pod jejíma nohama pak najdeme do mramorového podstavce vyrytá jména námořníků a lodí. Možná umění moc nerozumíme, ale stejně nechápeme, proč se všichni tlačili kolem Malé mořské víly, když mohli raději obdivovat tenhle skvost.

 KOSTEL SVATÉHO ALBANA

Málokdy píšeme o kostelích, ale St. Alban’s church nemůžeme vynechat,

 

protože je celý obložený pazourkem, což je neuvěřitelně hezké a zajímavé v jednom.

Není k němu moc co říct, ale rozhodně ho při své procházce po Kodani nevynechte.

Malé plus může být i to, že mají uvnitř celou A4 s povídáním o kostele v češtině. 🙂

 

FONTÁNA GEFION

Dánsky Gefionspringvandet, tedy fontána bohyně Gefjon.

Obrovská fontána v těsné blízkosti St. Alban’s church vede z kopečka dolů, a vévodí jí kdo jiný, než severská bohyně orby Gefjon. Na voze taženém býky uhání Kodaní, aniž by se pohnula z místa. Když se ale pozorně zadíváte na efekty, které vytváří rozstřikující se voda pod koly vozu, budete mít doopravdy pocit, že se pohybuje.

Architekti se na fontáře skutečně vyřádili, a tak vám možná zabere nějakou chvíli, než si ji celou důkladně prohlédnete. Napovíme. Celý výjev zobrazuje bájný vznik ostrova Zealand, tedy pevniny, na které se nachází dnešní Kodaň.

 

Tak scól, užijte si Kodaň, a my se zase ozveme. Třeba z Irska… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *